Menu
Home Page

Governor roles

Mrs Olga Owen

· Role: Chair and Chair of Welfare & Education Committee

· Appointed: 16/06/2016 by The Governing Body

· Term of office: 4 years - Expires: 15/06/2020

· Business / Pecuniary interests: None declared

· Attendance at meetings over last academic year 2017/18: 7/7

 

Mrs Ruth Boyce

· Role: Co-Opted Governor, Safeguarding Governor, Welfare & Education Committee

· Appointed: 12/10/2016 by The Governing Body

· Term of office: 4 years - Expires: 11/10/2020

· Business / Pecuniary interests: Employee in Exmoor National Park planning policy team

· Attendance at meetings over last academic year 2017/18: 6/7

 

Mrs Lyn Campbell

· Role: Co-Opted Governor, Chair of Business & Finance Committee, Chair of Pay Review Committee

· Appointed: 19/09/2017 by The Governing Body

· Term of office: 4 years - Expires: 12/09/2021

· Business / Pecuniary interests: None declared

· Attendance at meetings over last academic year 2017/18: 6/7

 

Dr Rachel Collins

· Role: Co-Opted Governor, Welfare & Education Committee

· Appointed: 21/03/2018 by The Governing Body

· Term of office: 4 years - Expires: 20/03/2022

· Business / Pecuniary interests: None declared

· Attendance at meetings over last academic year 2017/18: 3/4

 

Dr Rod Pullen

· Role: Co-Opted Governor, Business & Finance Committee

· Appointed: 21/03/2018 by The Governing Body

· Term of office: 4 years - Expires: 20/03/2022

· Business / Pecuniary interests: None declared

· Attendance at meetings over last academic year 2017/18: 1/4

 

Mrs Coral Courtnell

· Role: Foundation Governor, Welfare & Education Committee

· Appointed: 20/03/2018 by Bath and Wells Diocese

· Term of office: 4 years - Expires: 19/03/2022

· Business / Pecuniary interests: None declared

· Attendance at meetings over last academic year 2017/18: 3/4

 

Mrs Cassie Jones

· Role: DBE Foundation Governor, Business & Finance Committee

· Appointed: 24/08/2018 by Bath and Wells Diocese

· Term of office: 4 years - Expires: 23/08/2022

· Business / Pecuniary interests: Self employed book keeper

· Attendance at meetings over last academic year 2017/18: N/A

 

Mrs Kate Northen

· Role: Parent Governor, Welfare & Education Committee

· Appointed: 09/11/2016 by Parent Governor Election

· Term of office: 4 years - Expires: 08/11/2020

· Business / Pecuniary interests: Blue C Ecology

· Attendance at meetings over last academic year 2017/18: 7/7

 

Ms Clare Hockham

· Role: Parent Governor, Early Years lead Governor, Welfare & Education Committee

· Appointed: 09/11/2016 by Parent Governor Election

· Term of office: 4 years - Expires: 08/11/2020

· Business / Pecuniary interests: Stickerzilla

· Attendance at meetings over last academic year 2017/18: 5/7

 

Mrs Janet Calladine

· Role: Staff Governor, Business & Finance Committee

· Appointed: 06/10/2015 by Staff Governor Election

· Term of office: 4 years Expires: 05/10/2019

· Business / Pecuniary interests: None declared

· Attendance at meetings over last academic year 2017/18: 6/7

 

Mrs Carly Hatch

· Role: Headteacher, All Saints CoE School & Dulverton Junior School

· Appointed: automatically on Governing Body whilst in post

· Business / Pecuniary interests: None declared

· Attendance at meetings over last academic year 2017/18: 7/7

 

Miss Felicity Aldridge

· Role: Clerk to Governing Body

· Appointed: 01/09/2017 by The Governing Body

· Business / Pecuniary interests: None declared

· Attendance at meetings over last academic year 2017/18: 7/7

 

Mrs Barbara Berks

· Role: Associate Governor

· Appointed: 23/03/2017 by The Governing Body

· Term of office: 2 years - Expires: 22/03/2019

· Business / Pecuniary interests: Chair of Governors at Lyngford Park Primary School

· Attendance at meetings over last academic year 2017/18: 0/7

 

 

Previous Governors (last 12 months)

Top